Berner Sennenhund / Bernese Mountain Dog / Bouvier Bernois

In Memoriam

Za ta léta s berňáčky jsme se již s řadou z nich museli rozloučit. Zde je máme v pořadí, jak nás opustili. V našich srdcích ale zůstávají napořád.

Elza z Gandlyho dvora - naše první a nejmenší berňačka, o co menší vzrůstem, o to větší srdcem. Čekali jsme na ni přes rok a pak jsme se dočkali - první jarní den roku 1993 s mým bratrem Vladimírem ( Březovským - majitelem CHS) a sestrou Alenou vlakem přicestovala ze slovenské chovatelské stanice z Gandlyho dvora od pana Ďuriška. Malé, ale čilé štěňátko nás překvapovalo svými schopnostmi... Zkuste strhnout ubrus ze stolku tak, aby se vázička se sněženkami ani nezakývala...a přitom mít za sebou jen 8 týdnů života a řadu hodin ve vlaku :-) Byla úžasná a jedinečná, téměř všeho schopná - včetně chůze po žebříku nebo podávání si aportu tlapkami, když zapadl tam, kam se nevešla hlava :-). Okouzlila nás natolik, že jsme berňáčkům propadli navždy. Byla samostatnou, vzornou matkou 5 vrhů štěňátek ( viz Vrhy). Nejlepších výstavních hodnocení se dočkala jako veteránka, neboť jedinou její chybou byly výrazné skvrny na nose, které věkem prošedivěly. V tom nezapřela své maďarské silně pigmentované předky. Odešla tiše na selhání ledvin v nedožitých 10 letech 28.10.2002. Svůj život prožila přímo v CHS v Hodolanech ( okrajová část Olomouce).

Ch. Amor Kastapela ( pro nás Darďa) - rok po Elzince odešel také do psího nebe 15.října 2003 ve věku 7,5 roku. Přírůstkem do naší smečky se stal v létě 1999 ve 3 letech. Byl Adinčiným prvním a jediným partnerem, vzorným otcem všech 4 Adinčiných a jednoho Elzinčina vrhu. První krytí proběhlo ještě ve Vsetíně u původního majitele pana Jiřího Uhlíře. Vzhledem k tomu, že se Jirka z osobních důvodů nemohl Darečkovi věnovat, dohodli jsme se už tehdy, že půjde Dareček k nám, jen co odejdou štěňátka k novým majitelům. Tak se i stalo, po dohodě Jirka Darečka dovezl. Během několika dní jsme se já ( pozn. Ivana) a Darďa stali na sobě doslova závislými. Uměl potěšit svou oddaností a přizpůsobivostí, schopnostmi učit se všemu novému, včetně bezproblémového pohybu v městském provozu. Láska a péče lidské smečky a perfektní souhra té psí mu byla odměnou. Dareček posbíral řadu výstavních ocenění, několikrát byl klubovým vítězem. Výstavy včetně příprav - koupání, česání - miloval jako málokterý pes. Společný život Adinky s Darečkem po více než 4 roky byl pro mě naplněním pravého chovatelství a  věřím, že i nejkrásnějším obdobím jejich života. Bohužel zdravotní obtíže se občas nevyhnou ani čtyřnohým miláčkům, a tak nás přes léčbu a veškerou snahu Darďa opustil při opakované (čtvrté) dilataci žaludku. 

Ch. Flora z Hodolan ( pro nás Káča) - dcera Adinky a Darečka z jejich druhého vrhu, byla kouzelné, dokonale kreslené štěňátko, trošku podšívka a divoška, zneužívající pozici benjamínka ve smečce v Hodolanech. Zaujala však na první pohled laiky i rozhodčí, a tak jako první z našeho chovu splnila podmínky k udělení titulu Český šampion již po svých prvních 4 výstavách, kde vždy zvítězila. Vyrostla v dokonalou, možná až moc klidnou psí slečnu - dámu. Její klid se jí stal málem osudným, neboť nás nic nevarovalo, že už je první štěňátko na cestě a to uvízlo v porodních cestách. Císařský řez byl nevyhnutelný, 7 štěňátek se podařilo zachránit a Káču naštěstí také, ale došlo k poškození dělohy. Další štěňátka už nikdy neměla. Odešla náhle na rakovinu vnitřních orgánů 5.12.2007 ve věku 7,5 roku.

                                                                                                                                                                                                                            

                

                                                                                         

Isabella z Hodolan ( Bela) - k nám do Krčmaně přišla neplánovaně z hodolanské smečky jako 5měsíční štěně po smrti Darečka. Adinka těžce nesla samotu a Belinka se jí stala společnicí a kamarádkou, i když je dělily 2 generace. Naštěstí se Belinka brzy začlenila do smečky a oblíbila si hlavně pánečka ( manžela). Ten na ni také nejvíce platil. Byla svérázná osobnost, která se obtížně ovlivňovala a uměla si postavit hlavu, ale s pánečkem šlapala jako hodinky. I na výstavách se raději předváděla s ním a šlo jim to skvěle. První štěňátka, vrh J, se vydařila, ale ne tak, aby bylo krytí opakováno. Podruhé se už krytí nepodařilo ( v zimě 2006). Hned v létě 2007 ( 5.7.2007) po 10 dnech zápasu podlehla Belinka horečce a těžkému zápalu plic. Bylo to jako blesk, měla teprve 4 roky. ( na snímku z KV v Rožnově, kde získala CAJC, stranou leží Adinka)

Adina z Hodolan - Áďa, Adinka, Aduška - to bylo mé psí dítě. Narodila se 15.6.1996 v den svatby mé sestry - dvojčete Aleny ( Slámové). Byla to láska na první pohled. Pihovatá, trpělivá, oddaná a nesmírně učenlivá holčička, současně však rošťačka i bojovnice. Nebyl pro ni nejmenší problém cestovat vlakem do Ostravy na zkoušky, tam obstát na výbornou v ZOP i ZPU 1 a na zasukovaném vodítku kolem krku dojet vlakem opět domů poté, co trojřadý řetízkový obojek nepřežil razantní obranu předmětu :-). Se stejnou náruživostí, s jakou se  přetahovala o hadr nebo peška, případně se zakousla figurantovi do rukávu, se oddávala hrátkám s Darečkem, ale také pečovala o štěňátka, v čemž jí Dareček neuvěřitělně snaživě a dojemně pečlivě pomáhal. Dokázala svůj život prožít opravdu naplno. Společně s Darečkem se mnou žili v Olomouci - Nové Ulici a poté se stěhovali i do Krčmaně, kde jsme si pořídili domek. Pomáhala nám vychovávat po Darečkově smrti vnučku Belu a po jejím náhlém skonu i pravnučku Felinku. Odešla stejně jako její maminka Elza na selhání ledvin 22.2.2008 ve věku 11 let a 8 měsíců

JCh. Axa z Hodolan - sestra Adinky - zůstala jako princeznička v domovské CHS. Dle vyhodnocení rtg.DKK měla výsledek 2/3, nemohla tedy do chovu, přesto však do vysokého stáří krásně běhala. Byla velmi učenlivá, uměla bravurně využívat čich, skvěle vyhledávala a přinášela i drobné předměty, jak předvedla i na závěr jedné z klubových výstav, kdy v kruhu plném pachů našla a donesla paničce - sestře Aleně - " ztracenou" tramvajovou jízdenku. Celý život mimořádně úspěšně reprezentovala CHS na různých výstavách, byla mnohokrát i ve vysokém věku klubovou vítězkou ( viz Úspěchy..). Srdíčko jí dotouklo 28.9.2009 v úctyhodném věku 13 let a 3 měsíce.

Julia z Hodolan ( nar. 29.1.2006)

Julinku jsme si vybrali z vrhu J ve věku 8 týdnů. Byla tehdy nádherná, pěkně kreslená, v dobré síle kostry... a vyrostla v opravdu úžasnou, krásně stavěnou, perfektně osrstěnou psí dámu, která by okouzlila nejednoho rozhodčího na výstavě a mohla se chlubit krásnými potomky, kdyby... kdyby se jí ve 4 měsících neprojevilo entropium ( vchlípené oční víčko). Aby neměla s očima potíže, prodělala plastiku očních víček ( na 1 oku i přes reoperaci ne zcela zdařilou). Tím jí byl zpříjemněn život, zůstala ale jen jako domácí mazel a hlídač, což jí šlo velmi dobře. Na klubových výstavách v Rožnově jste ji mohli zahlédnout, vždy doprovázela páníčka a Gabču, jejíž společnicí byla. Sama se však z důvodu entropia nikdy žádné výstavy neúčastnila. Dožila se 9 let, 5.3.2015 měla být kastrovaná z důvodu zánětu dělohy, při otevření břišní dutiny se ale objevil rozsáhlý metastázovaný nádor, a tak Julinku už nikdo nebudil.

 

Feli z Mokrovous ( nar. 8.7.2007)

byla pohodová, přátelská fenka, pracovitá, spolehlivá a nesmírně ochotná k zápřahu ( rozený tažný pes), vyhovovalo jí rušné prostředí a velké množství lidí okolo, nerada však byla sama středem pozornosti. Ráda si vybírala své přátele a nebyla důvěřivá bezmezně ke každému. Obzvlášť k mužům bývala nedůvěřivá. Rozhodli jsme se jí nevnucovat prostředí, ve kterém se necítí dobře, proto se na výstavách objevovala spíše sporadicky, i když bývala hodnocena výborně nebo velmi dobře.

Byla zvyklá na kontakt s domácími zvířaty, opatrovala i koťata. Přesvědčení, že bude vzornou matkou, se potvrdilo. Rodila bez problémů, vydatně kojila, starala se a s Ladynkou si hrála, jako by byla sama štěnětem. Myslíme si, že Felinčin vrh L jsme si dokázali i díky šikovnému načasování užít všichni - štěňátka byla vymazlená, navyklá na děti a domácí zvířata, máminy hry i běžné domácí prostředí a základy ovladatelnosti. Skvěle se vydařila i štěňátka ve vrhu M. Vrh N byl pro nás překvapením, protože Felinka měla štěňátka do poslední chvíle ukrytá pod žebry a první z nich se v bříšku objevilo až v den, kdy měla termín porodu. Dva dny ještě přenášela a pak nás potěšila třemi potomky, které jsme si vymazlili a vypiplali v naprosto volném domácím odchovu - žádné ohrádky, klece ani jiná omezení nepoznali. 

Ač to vypadalo, že ji již žádné mateřské povinnosti nečekají, dobrovolně se přidala k péči o Ladynčina štěňátka z vrhu P, asi od jejich 2 týdnů je pomáhala kojit a pečovat o ně. Ani odchod Péček však neznamenal pro ni velkou změnu. Adoptovala z vlastní vůle i vrh B Balmoral Moravia, který jsme v létě 2015 převzali do opatrování z důvodu hospitalizace jejich chovatelky. I tato štěňátka kojila a věnovala se jim obdivuhodně. Vzorná babička ! 

Felinka nás opustila nečekaně v noci na 21.1.2016, v době, kdy končila hárání, byla ve skvělé kondici, neměla ani náznak nějakých zdravotních problémů, velmi často "obtěžovala" svou dcerku, aby si srovnala hormony... Večer normálně s chutí jedla, v noci ještě byla s Lady a páníčkem na malé procházce ... a poté usnula v boudě a do rána se  zcela nepochopitelně neprobudila. Přikláníme se k možnosti, že jí selhalo srdce, ale pitvu jsme nenechali dělat, proto se důvod už nedozvíme. 

Vytvořeno službou Webnode